Kalėdos pandeminės izoliacijos vienatvėje

Kalėdos pandeminės izoliacijos vienatvėje

Profesorius Krescencijus Stoškus

Gerb. profesoriau, norime išgirsti Jūsų pamąstymus apie artėjantį šventinį laikotarpį.

Kalėdos yra viena iš didžiausių, labiausiai susimbolintų ir ritualizuotų krikščioniškų švenčių, kuriai pasauliečiai ruošiasi beveik du mėnesius. Jos traukia ne tik tikinčiuosius, bet ir verslininkus, dizainerius, architektus, masinių reginių mėgėjus, sensacijų medžiotojus. Kitos tokio turiningumo iškilmingumo ir disciplinuotumo šventės neturime.

Jos centre visada buvo žmogiškojo Dievo ir krikščionybės pradžios garbinimas. Tai reikalavo ne tik bendrų apeigų bažnyčiose, bet ir šeimų ritualinio valgymo namuose prie bendro stalo. Ne mažiau bendrumo reikalavo ir mūsų krašte su Kalėdomis tvirtai susiję papročiai. Čia gana ilgai išliko labai patraukli žmonių savitarpiško atsiteisimo tradicija, gerokai primenanti kitų šalių apsivalymo (apsiplovimo, apsišvarinimo) ceremonijas.

Šiųmetės Kalėdos neįprastos. Nesuvaldytos koronaviruso pandemijos siautuliu gamta metė iššūkį Kalėdų bendruomeniškumui. Visais laikais ir visuose kraštuose visuotinės nelaimės sutelkdavo žmones bendram rūpesčiui. Paskatindavo padėti kitiems, rodyti dėmesį, paremti. Skatino tartis, derinti veiksmus, mobilizuotis ir t.t.

Sunku pasakyti, ar šiemet pavyks susitikti saviškiams, kad išreikštų vieni kitiems savo ilgesį, pasidalintų savo nuogąstavimais, praėjusių metų prisiminimais, šių metų, paskutinių mėnesių ir dienų įspūdžiais bei atliktų išsaugotą ar restauruotą Kūčių ir Kalėdų ritualą.

Šios Kalėdos nebus normalios visiems. Net tiems, kurie mėgins rodyti savo abejingumą, vaikišką laisvę, naivią drąsą ar laisvamanystę. Visi kalbės ir galvos apie šalies gyvenimo realybę, kurios centre – virusas. Netrūks kaltinimų dėl netikusių valdžios sprendimų. Dažnai bus sunku išvengti net ir kivirčų…

Kaip šie sunkūs visuomenei laikai pakeis nusistovėjusias šventines tradicijas? Kaip manote, kuriuos šventinius papročius labiausiai paveiks susidariusi situacija?

Į šį klausimą vargu ar įmanoma atsakyti. Juolab, kad Kalėdų tradicijose yra daug skirtingų ir ne vienu metu susidariusių komponentų. Vieni visiškai religiniai, neatskiriami nuo krikščionybės istorijos, kiti paprotiniai, bendruomeniniai, buitiniai.

Reikia manyti, kad ilgaamžės tradicijos nesunkiai atlaikys šiuos gamtos išbandymus. O madų zonas šie sunkumai galbūt paveiks neigiamai. Bet dabar daugiausia rūpesčių kelia žmonių izoliacijos sukelti sunkumai.

Bet šiuolaikinė civilizacija mus yra apdovanojusi didžiule komunikacijos priemonių įvairove, apipynusia visą Žemės rutulį ir galinčia pasiekti kiekvieną žmogų. Tokiomis sąlygomis visai vienišų žmonių lyg ir negalėtų likti. Juk visi yra prie ko nors prisijungę.

Ačiū už Jūsų mintis.
Su pagarba, dr. J. Šalčius

P. S. pilną straipsnį skaitykite: https://statybalaikrastis.lt/wp-content/uploads/2021/02/Statyba-12-1.pdf

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *