PARODA: apie grožį ir darbštumą, apie sveikatą ir taupumą

PARODA: apie grožį ir darbštumą, apie sveikatą ir taupumą

Lapkričio 11–13 dienomis Kauno Žalgirio arenoje vyko paroda „Moters pasaulis“. Pabandėme į ją pažvelgti kaip į nenutrūkstamą pamoką, kurioje vis keičiasi mokytojai – juos įkūnija gamintojai, ekspertai, prekybininkai ir kitų sričių specialistai. Tokioje tęstinėje pamokoje įgytos teorinės ir praktinės žinios turi tendenciją laikui bėgant tik gausėti ir niekada neblėsti.

Šiai parodai būdingas bruožas – produkcijos gamintojų gausa. Tikriausiai gausiausia dalis į parodą atvažiavusių gamintojų pristatė savo smulkiuosius verslus. 

Tačiau buvo galima sutikti ir platų atgarsį turinčių įmonių, tokių, kaip bendrovė „Pakaita“. Ji savo veiklą tęsia nuo įkūrimo 1945 metais. Jos asortimente gausu trikotažo gaminių ir siuvinių įvairaus amžiaus vartotojams. Pastaruoju metu vis aktualesni visuomenėje tampa vilnos gaminiai. Žinoma, drabužiams gaminti ne visada naudojama vietinė vilna, kartais gamintojai jos atsiveža ir iš kitų kraštų. Pagaminta produkcija keliauja ne tik į vietinę rinką, bet ir į įvairias užsienio šalis – Skandinaviją, Vakarų Europą, tolimąją Australiją ir kitur.

Švara ir tvarka yra tartum nematoma namų dvasia, kuri pakelia nuotaiką, taupo laiką, teikia dvasinę ramybę. Šia prasme svarbu turėti savas taisykles, kurios būtų paprastos ir lengvai įgyvendinamos, pavyzdžiui, tvarkytis namus patartina dažniau, nes tai pareikalaus mažiau laiko ir sudarys įspūdį, kad beveik nereikia įdėti pastangų tvarkos palaikymui.

Palaikant švarą namuose svarbu pasirinkti tinkamas priemones, kaip antai, reikėtų atkreipti dėmesį į valiklių kainą ir jų veikliąsias medžiagas. Ne visada brangesnė švaros palaikymo priemonė gali būti pati tinkamiausia, pavyzdžiui, norint išvalyti arbatinuko kalkes, užtenka į jį įberti citrinos rūgšties ir užvirinti vandenį. Taip pat galima išvalyti ir skalbyklę, tad tai lengvas ir pigus švaros palaikymo būdas, kuris padės greitai pasimatyti teigiamą rezultatą. 

Prekybos tinkluose gausu įvairių valymo priemonių, tad reikėtų pasirinkti, kokių paviršių valymui mums jų reikia: medienai, metalui ar plastikui, nes kai kurie valikliai, pavyzdžiui, langams valyti, gali netikti kitiems paviršiams. Ne visada norisi namie turėti daug skirtingų rūšių valiklių, tad tokiu atveju labiausiai gelbsti universalūs valikliai. 

Ypatingą vietą palaikant švarą namuose užima muilas – švelni šarminė medžiaga, kuri nekenkia sveikatai ir negadina valomų paviršių. Jis gali pakeisti universalų valiklį: muilas, kaip šarminis valiklis, gerai šalina organinės kilmės nešvarumus. 

Šį kartą parodoje daug dėmesio susilaukė įvairūs aliejai kaip natūralios kosmetikos priemonės ir maisto ruošimo produktai. Pavyzdžiui, juodojo ridiko sėklų aliejus vertinamas dėl poveikio skrandžio veiklai – jis padeda sumažinti rūgštingumą ir yra tinkama priemonė įvairiems negalavimams šalinti. Panašiai veikia ir garstyčių aliejus. Ridiko, kalendros ir garstyčių aliejai teigiamai veikia ir nervų sistemą, skydliaukę, mažina nerimą, nemigą, gerina nuotaiką. 

Moterų kaip šeimininkių gyvenime opus klausimas yra laiko sąnaudos. Kaip rodo moksliniai tyrimai, per darbo savaitę kiekviena moteris maisto ruošai skiria ne mažiau kaip 6 valandas, todėl labai svarbu pasirinkti maisto gamybai tinkamus produktus, gaminimo technologijas ir buitinę techniką. Šiais laikais verslininkai gali pasiūlyti net labai tobulų prietaisų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo galintys padaryti viską, kas reikalinga buityje, tačiau tokių prietaisų paklausą lemia šeimos prioritetai, finansinės galimybės ir kiti aspektai. 

Kalbant apie maisto gaminimo ir taupumo sąsają, pirmaeilis vaidmuo atitenka vadinamajai lietuviškiausiai daržovei – bulvei. Jų vartojimas ruošiant kasdienius patiekalus taupo pinigus, o universalumas suteikia neribotas galimybes šeimininkių išradingumui. 

Šiais laikais daug kalbama apie įvairias nuolaidas. Netolimoje praeityje nuolaidos mūsų krašte buvo neįprastas reiškinys, o šiomis dienomis į madą ateina vis daugiau nuolaidų kampanijų. Ir šioje parodoje pastebėjome įvairių pasiūlymų: maža kosmetikos priemonė kainuoja eurą, tačiau jei žmogus perka dvi tokias priemones, trečią gauna nemokamai. Panašios akcijos taikytos ir brangesniems produktams. 

Paroda – tai vieta, kur kūrybingas žmogus daug ką gali nuveikti ir savo iniciatyva. Pavyzdžiui, visuomet madingi įvairūs karoliukai, sugrupuoti pagal spalvą ir dydį, gali būti naudojami įvairių  papuošalų – karolių, apyrankių, žiedų, sagių – gamybai. Tokius papuošalus kurti galima išmokti dvejopai: teorines žinias galima įgyti šiuolaikinio jaunimo mėgstamose profesinio ugdymo įstaigose, kurios nereikalauja įdėti daug pastangų į ruošimąsi egzaminams ir yra prieinamos finansiškai. O praktines žinias galima ugdyti kuriant meną iš savo močiutės skrynioje arba draugės namuose rastų medžiagų ar pasinaudojus internetinėje erdvėje atrastais pavyzdžiais. 

Atskirai reikėtų aptarti diskusiją su jaunimu dėl jų įsikūrimo Lietuvoje ar užsienyje. Vidurinės mokyklos mokiniai teigė, kad pirmiausia reikia gerai suprasti, ką turime savo namuose, ką moka mūsų tėvai, o tik tada galime galvoti, kur tai pritaikyti. Tad senas posakis „visur gerai, bet namuose geriausia“ savo vertės nepraranda iki šiol.

Tad gal su šiomis mintimis galime keliauti pas skaitytoją, linkėdami jam parodose apsilankyti, jų pamokas išmokti ir savo gyvenime jas panaudoti.

Parodoje lankėsi ir išgirstas žinias atrinko Benita Višpulskytė ir dr. Juozas Šalčius.

Nuotraukos Editos Smetonaitės ir Prano Davalgos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *