Trisdešimt trečią kartą aplankytas ir paminėtas Baltijos kelias
Sunku patikėti, kad taip greit prabėgo trisdešimt treji metai nuo tos dienos, kai visos Lietuvos žmonės su didžiausiu užsidegimu, o kartu su neišpasakytu jauduliu kartu su broliškų Latvijos ir Estijos Respublikų žmonėmis rinkosi Baltijos kelyje su vienu tikslu: viešai pareikšti ne tik Tuometinei Tarybinei valdžiai, bet visam pasauliui, kad toliau netarnaus penkis dešimtmečius primestai Sovietų santvarkai ir kad Lietuva, Estija ir Latvija pasitraukia iš TSRS sudėties. Tąkart į Baltijos kelią vykome ne tik dvasiškai nusiteikę, bet ir iš anksto pasiruošę. Ruošiantis šiam nepaprastam renginiui 1988 m gruodžio 11 d. naujai atsikūrusio Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Kauno rėmino grupės iniciatyva ir jėgomis buvo ne tik sukurtas, bet ir nuvežtas bei pastatytas koplytstulpis, skirtas Lietuvos sportininkų, žuvusių nuo rudojo ir raudonojo genocidų, atminimui, kurį „Baltijos kelio“ akcijos metu beliko tik atidengti ir pašventinti. Kas ir buvo tą 1989 m. rugpjūčio 23 d. padaryta.
Minint tą įžymią sukaktį LTOK Kauno apskrities tarybos iniciatyva kiekvienais metais ten apsilanko ne tik Kauno apskrities sporto veteranai, bet ir jaunieji sportininkai, iš užsienio atvykę svečiai bei meno saviveiklos ir kitų sričių žmonės. Tad ir šiuo metu vykome gana gausiu būreliu ne tik su pakilia nuotaika, bet ir su skambia muzika, gražiomis dainomis ir, aišku, sportiniais diplomais, padėkos raštais, gražiais žvilgančiais aukso medaliais. Tad visų pirma tradiciškai ties Ukmergės ir Panevėžio rajonų riba pasitikę bėgančius jau 31-jį kartą Vilnius–Ryga–Talinas bėgikus, dalyvaujant ne tik šios žemės šeimininkams Šilų bendruomenės nariams, Raguvos seniūnui Aurimui Jurevičiui, Panevėžio rajono merui Povilui Žaguniui, bet ir LTOK Kauno apskrities delegacijos nariams, jie buvo gražiai pasitikti, pasveikinti, apdovanoti LTOK Kauno apskrities tarybos atminimo medaliais ir Panevėžio rajono dovanomis bei iškilmingai su dainomis ir skambia muzika palydėti į 600 km. per Rygą į Taliną kelionę.
Po bėgikų sutiktuvių ir palydų, Šilų žemės bendruomenės pirmininkė Regina Tarulienė visus pakvietė vykti į Šilų bendruomenės namus, kur vyko ne tik naujai įsteigto Šilų bendruomenės muziejaus pristatymas, Šilų jaunimo sportinės varžybos, bet pats svarbiausias ir iškilmingiausias renginys – dviejų tomų knygos, nušviečiančios 450 m. Šilų gyvenvietės istoriją, pristatymas. Čia gražiai papuoštoje pilnutėlėje salėje susirinkusius pasveikinę Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis ir LTOK Kauno apskrities tarybos pirmininkas Pranas Majauskas pasidžiaugė, kad Šilų bendruomenė nuo prieš 33 metus įvykusios Baltijos kelio akcijos sugebėjo ne tik kiekvienais metais surengti iškilaus žmogaus ne tik buvusio sportininko, vėliau Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos pirmininko, bet ir talentingo poeto Romo Bernoto 1991m. sumanytą Vilnius–Ryga–Talinas bėgimo dalyvių sutikimą, jų pagerbimą, bet ir palydėjimą į tolimesnį Šilai–Ryga–Talinas kelią. Ta proga buvo surengtos nuostabios ne tik sportinės, bet ir meno šventės, o šį kartą 2022 m. pristatyta naujai parašyta ir išleista knyga „TEN KUR ŠILAI“.
Kiekvieną kartą Šiluose vykusios „Baltijos keliui“ skirtos šventės buvo viena už kitą ne tik gražesnės, bet ir skambesnės tiek savo turiniu, tiek forma. Tačiau, kad jos užsitęstų iki vėlumos dar nebuvo. Kodėl? Ogi todėl, kad knygos autoriai nors ir labai norėjo, bet negalėjo visko papasakoti knygos puslapiuose, todėl čia, jos pristatymo metu, stengėsi atverti savo širdis gyvu žodžiu. Todėl visas knygos pristatymui skirtas laikas prabėgo nepastebimai greitai, o įspūdžiai išgirsti iš pirmų lūpų išliks visam gyvenimui.
Tad pasibaigus trisdešimt trečiai kelionei į Šilus gyvensime viltimi, kad, kol dar gyvi, būsime pakviesti, priimti ir pamaloninti dar ne vieną kartą, o Šilų bendruomenės vadovybei ir jos nariams linkime optimizmo, stiprios sveikatos ir kūrybinės energijos.
Pranas Majauskas
1989 m. rugpjūčio 23 d. Kauno krašto žmonių Taiki demonstracija Baltijos kelyje
Koplytstulpis, skirtas Lietuvos sportininkams, žuvusiems nuo rudojo ir raudonojo genocidų, atminti.